Rozwód na odległość – co warto wiedzieć o rozprawie rozwodowej online
COVID-19 i pandemia ogłoszona w 2020 roku wpłynęły na liczne zmiany w polskim prawie i rozwój możliwości załatwiania wielu spraw w sposób zdalny. Rozwód online jest jedną z nich. Jak wygląda rozwód przez internet i co warto wiedzieć, przygotowując się do sprawy rozwodowej online?
Rozwód przez internet w Polsce jest względną nowością, ale ma szansę stać się standardem – zwłaszcza w przypadku rozwodów bez orzekania o winie, rozstań par, które nie mają małoletnich dzieci lub kwestię opieki nad nimi mają szczegółowo uzgodnioną.
Takirozwód na odległość (nie należy go mylić z rozwodem zaocznym) jest szybszy, mniej stresujący dla obu stron i tańszy – nie wymaga osobistego stawiennictwa w sądzie, a to oszczędność czasu i pieniędzy. Sam proces rozwodowy online nie różni się od standardowego, jeśli chodzi o skutki prawne. Różnice dotyczą jedynie drobiazgów formalnych oraz sposobu komunikowania się podczas rozprawy.
Rozwód online – formalności
Aby doszło do rozprawy rozwodowej online należy – podobnie jak w przypadku rozwodu w standardowym trybie – złożyć w sądzie pozew o rozwód. Dokument można wysłać pocztą tradycyjną (nie elektroniczną) lub dostarczyć go osobiście, uiszczając stosowną opłatę.
W pozwie rozwodowym, poza obowiązkowymi danymi powoda lub powódki oraz osoby pozwanej, informacją o roszczeniach i uzasadnieniem, musi znaleźć się dodatkowo wniosek o przeprowadzenie sprawy rozwodowej online. Należy podać również swój adres e-mail, który jest niezbędny do tego, aby rozwód przez internet mógł się odbyć – posłuży on do nawiązania połączenia z sądem i zalogowania się do „wirtualnej sali rozpraw”.
Trzeba pamiętać, że rozprawa online odbędzie się jedynie wtedy, gdy Sąd będzie miał możliwości techniczne do jej przeprowadzenia – nie każda sala sądowa wyposażona jest w niezbędny sprzęt do przeprowadzenia rozprawy zdalnej.
Rozprawa rozwodowa online
Rozwód na odległość realizowany jest przez internet – w trybie wideokonferencji. Osoby uczestniczące w sprawie (powód bądź powódka, pozwany lub pozwana, ich pełnomocnicy, świadkowie, biegli) biorą udział w rozprawie zdalnie. Jeżeli proces ma charakter hybrydowy, część z nich może być fizycznie obecna na sali sądowej, a część łączyć się przez internet.
Sprawa rozwodowa online – kwestie techniczne
Przed terminem rozprawy rozwodowej online uczestnicy postępowania otrzymują z sądu informację, która pozwala im zdalnie uczestniczyć w procesie. Jest to unikalny link, który – zazwyczaj poprzez dowolną przeglądarkę internetową – daje dostęp do wspomnianej już „wirtualnej sali rozpraw”. Użytkownik łączy się z sądem na kilka minut przed wyznaczoną godziną, oczekując na udostępnienie mu dźwięku i obrazu z sali sądowej. On sam również musi widziany i słyszany przez pozostałych, dlatego podczas rozwodu online niezbędne jest stabilne połączenie internetowe oraz urządzenie (laptop, smartfon, tablet itp.) wyposażone w kamerę i mikrofon.
Rozwód online – niepisane zasady
Zdalny uczestnik rozprawy rozwodowej online powinien łączyć się z sądem z miejsca, w którym nic nie może zakłócać przebiegu zdarzeń czy utrudniać komunikacji. Wyklucza się więc raczej miejsca publiczne. Najlepsza opcja to przestrzeń prywatna – na przykład w domu, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, w którym nie przebywają żadne inne osoby. Warto zadbać również o schludny wygląd własny i właściwe tło, a także o jakość dźwięku. Należy mieć pod ręką dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, który na prośbę sędziego pokazuje się do kamery. Uczestnicząc w sprawie rozwodowej online, inaczej niż w przypadku osobistego uczestnictwa w rozprawie, nie trzeba wstawać przy składaniu zeznań.
Rozwód na odległość – kiedy warto skorzystać z takiej opcji
Z możliwości przeprowadzenia rozwodu online chętnie korzysta się dziś nie tylko ze względu na zagrożenia covidowe leżące u podstaw zmiany przepisów dopuszczającej rozprawy przez internet, ale także z czystej wygody. Łatwo się w ten sposób rozwieść nawet w sytuacji, gdy na przykład jedno z małżonków przebywa poza granicami kraju, gdy rozwodzące się osoby mają trudności z dostaniem się do sądu ze względu na problemy zdrowotne lub inne.
***
Rozwód online jest zwykle prostszy i szybszy niż „tradycyjny”, nie oznacza to jednak, że strony nie potrzebują pełnomocników. Jeśli planujesz rozwód (przez internet lub stacjonarnie), umów się z nami na konsultację. Wspólnie opracujemy najlepszy scenariusz działań.
Ostatnie wpisy
Zalety i słabe strony upadłości konsumenckiej – o czym trzeba wiedzieć, zanim ogłosi się bankructwo
Upadłość konsumencka może być jednym ze sposobów na poradzenie sobie z wyjątkowo trudną sytuacją finansową. Z takiej procedury mogą skorzystać osoby...
Upadłość konsumencka bez majątku – jakie warunki i kiedy warto?
Niewypłacalność konsumencka to poważny problem. Jednym z jego rozwiązań jest ogłoszenie bankructwa osoby fizycznej. Warto wiedzieć, czy można to zrobić...